Uwaga!

Przeglądasz stronę wcześniejszej edycji Ogólnopolskiego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych. Strona aktualnej edycji znajduje się na dzientrans.pl.

Paneliści_stki

Osoba trzymająca w górze flagę gender fluid
Monika Pacyfka Tichy
fot. Anna Kamińska
Monika Pacyfka Tichy
(ona/on/they)

Buntowniczka, aktywistka, motocyklistka, feministka. Fotografuje, pisze, podróżuje, reportażuje, robi filmy. Niegdyś promotorka młodych talentów wyścigowych, odeszła ze sportu motocyklowego, gdy nastały rządy PiS i trzeba było zająć się ważniejszymi rzeczami: obroną demokracji i praw człowieka w Polsce. Najwięcej działa na rzecz akceptacji i równouprawnienia osób LGBT+. Od 2018 organizuje Marsze Równości (Szczecin, Gryfino-Mescherin, Festiwal Pol'and'Rock, Jelenia Góra), pomoc psychologiczną i kryzysową dla ofiar patriarchatu i queerfobii, oraz, jako jedyna w Polsce w sposób ciągły, finansowanie tranzycji indywidualnym osobom. Królowa Parad 2019 (była na 24 marszach równości w jednym sezonie). Szefowa Fundacji Lambda Polska. Uwielbia: swoją Rodzinę z Wyboru, Przystanek Woodstock, książki o Wiedźminie i twórczość sióstr Wachowskich.

Lu Olszewski
Lu Olszewski
(ona/jej)

Niebinarna aktywistka działająca na widoczności i reprezentacji osób niebinarnych w przestrzeni publicznej. Pracuje w Kulturze Równości gdzie zajmuje się wsparciem osób transpłciowych w przygotowaniu do sądowego uzgodnienia płci. Społeczna asystentka posłanki Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Piotr Jacoń
fot. Olga Majrowska
Piotr Jacoń
(on/jego)

Urodził się w 1976 roku w Gdyni. Ukończył V LO w Gdańsku Oliwie oraz polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Pracował w Radiu Plus, Radiu Gdańsk i „Dzienniku Bałtyckim”. Od listopada 2004 roku dziennikarz TVN 24, gdzie jest gospodarzem wieczornego programu „Dzień po dniu”. W TVN24 GO prowadzi cykl wywiadów „Bez polityki”. W 2021 r. ukazał się jego reportaż telewizyjny „Wszystko o moim dziecku”. W tym samym roku wydał książkę „My, trans”, opisującą problemy osób transpłciowych i ich bliskich. W 2017 roku otrzymał tytuł Mistrz Mowy Polskiej, w 2021 roku został finalistą Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, w 2022 uhonorowany przez KPH Koroną Równości oraz przyznawanym przez Fundację Grand Press Medalem Wolności Słowa.

Teo Łagowsk_ / drag king Blue
Teo Łagowsk_ / drag king Blue
(ona/on)

Wrocławska osoba aktywistyczna, artystyczna, autystyczna i niebinarna, drag, kolega dragów. Politykował_ w strajku, strajkował_ w polityce, wychodził_ z miotłą na ulice. Pisał_ o Tokarczuk, Chutnik, nieodpłatnej domowej pracy kobiet i feminizmie na wsi zanim to było modne. Filolog i psycholożka. Obecnie prowadzi żywot mrówy z kilku pozarządowych mrowisk, na stałe związanx z Fundacją HerStory i Kulturą Równości. Specjalizuje się w komunikacji zmiany społecznej, w tym projektów edukacyjnych i równościowych. Nieheteronormatywny rodzic, polski konserwatyzm zna z obserwacji uczestniczącej. Jako drag king Blue szuka pozytywnych wzorców męskości i ucieleśnienia ekstazę na wk.vie. Jest współzałożyciel_ wrocławskiego kolektywu performerskiego “Drag King Heroes” i inicjatywy dragkingowej “Brokatowa Wstęga Mobiusa”.

Kaj Koperski
Kaj Koperski
(on/jego)

Nazywam się Kaj, jestem trans mężczyzną w tranzycji od 2015 roku, od 2017 edukuję o transpłciowości na kanałach YouTube "Transbros" oraz "Transowisko". Jestem też członkiem zarządu Fundacji Trans-Fuzja oraz występuje w serialu "Brak Danych" grupy Kadr na Równość.

Joanna Chojnicka
Joanna Chojnicka
(ona/jej)

Posiada doktorat z językoznawstwa, pracowała na uniwersytetach w Poznaniu, Konstancji i Bremie, a obecnie przebywa w Cardiff w Walii na stypendium Marie Curie finansowanym przez UE. Pisała o homofobicznym dyskursie medialno-politycznym w Europie Środkowej, językowych strategiach oporu społeczności LGBTQ+, a obecnie bada praktyki wielojęzykowe (tzw. translanguaging) w narracjach o tranzycji. Działa również politycznie i aktywistycznie w ruchach proekologicznych, feministycznych i LGBTQ+.

Cyry Wilczyńska
fot. Konrad Żurawowicz dla Kampania Przeciw Homofobii
Cyry Wilczyńska
(ona/jej)

Urodziła się w 2002 roku na Syberii. Pracując w Domu Polskim w Nowosybirsku, starała się włączyć kwestię tolerancji jako element kultury europejskiej, ale też charakterystycznej dla krajów o wielu obyczajach. Po nieustających prześladowaniach w 2020 roku wyjechała z Rosji. W Słupsku zaczęła stawiać małe kroki w aktywizmie lokalnym. Później dołączyła się do Homokomando, które dało jej przestrzeń na wyrażenie swojej niezgody na homofobię i transfobię. Aktualnie wielbicielka kultur obszaru bałtyckiego, studentka UMK i wolontariuszka Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom, a też działająca feministka w Toruńskiej Brygadzie Feministycznej.

Elias Moyson
Elias Moyson
(they/he)

Student of international social work. Born and raised in a small city, they moved to Antwerp and then Ghent for their studies. They did their internship at Wel Jong vzw, the organisation for LGBTQ+ youth in Flanders and Brussels. At Wel Jong, they focused on helping the team with organizing activities, such as a LGBTQ+ congress in Antwerp, giving workshops and networking with activists from Hungary and Poland. They have a passion for the drag scene, makeup, activism and circus.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
(ona/jej)

Filozofka, pedagożka i posłanka na Sejm RP z Nowej Lewicy. Od lat zaangażowana w działania na rzecz praw pracowniczych i praw człowieka. Jako posłanka skupia się przede wszystkim na kwestiach pracowniczych, edukacji oraz praw osób LGBT+ oraz kobiet. O równość i sprawiedliwość dla wszystkich walczy zarówno w Sejmie, jak i na ulicy. W 2016 roku, jako jedna z liderek Czarnych Protestów, znalazła się na liście Top 100 Global Thinkers magazynu Foreign Policy. Za aktywną pomoc zatrzymanym podczas protestów w obronie Margot nagrodzona w 2020 roku Koroną Równości Kampanii Przeciwko Homofobii.

Sebulec
Sebulec
(on/jego)

Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, brał udział w wystawach m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej U-jazdowski i Muzem Włókiennictwa w Łodzi. Tworzy przy pomocy grafiki trójwymiarowej, projektując postacie awatarów i towarzyszy, które zamienia w obiekty przy użyciu m.in. druku 3d, silikonu i futrzanych tkanin. W swojej twórczości kładzie nacisk na ekspresje queerowej tożsamości, inspiruje się kulturą i estetyką internetowych fandomów.

Anton Ambroziak
Anton Ambroziak
(on/jego)

Dziennikarz i reporter portalu OKO.press. Wcześniej pracował w kulturze i współtworzył trzeci sektor. Za pracę dziennikarską uhonorowany nagrodami: Amnesty International „Pióro Nadziei” (2018), Kampanii Przeciw Homofobii “Korony Równości” (2019). Nominowany do nagrody "Zielony Prus" Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za wyróżniający start w zawodzie. W OKO.press pisze o usługach publicznych: najczęściej szkołach i mieszkaniach. Sprawdza, jak wygląda w Polsce (i na świecie) życie mniejszości, w tym osób LGBTQ i uchodźców. Czasem robi wycieczki w tematy związane z rolą tożsamości w życiu społeczno-politycznym.

Pixie Frączek
Pixie Frączek
(ona/jej)

Jestem terapeutą Gestalt, prowadzę terapię indywidualną, par oraz związków niemonogamicznych w Poznaniu. Ukończyłam czteroletnie Centrum Counsellingu Gestalt w Krakowie. Jednym z moich najważniejszych kierunków działania jest praca terapeutyczna i rozwojowa z osobami LGBTQIA+ i osobami z grupy GSRD (Gender, Sexuality, Relationship Diversities) czyli praktykującymi różnorodne życie seksualne. Jako terapeuta jestem związana z poznańskim Stowarzyszeniem Grupa Stonewall, gdzie prowadzę grupy wsparcia oraz konsultacje indywidualne. Współpracuję również z „Sex Work Polska” wspierając osoby pracujące seksualnie. Ukończyłam roczne szkolenie w londyńskiej Pink Therapy szkolącej od wielu lat osoby pracujące terapeutycznie w obrębie różnorodności genderowych, seksualnych i relacyjnych. Jestem certyfikowanym doradcą około testowym HIV/AIDS.

Małgorzata Prokop-Paczkowska
Małgorzata Prokop-Paczkowska
(ona/jej)

Posłanka na Sejm RP w klubie Lewicy. Dziennikarka i reżyserka telewizyjna. W polityce od 2010: rzeczniczka prasowa, dyrektorka biura prasowego Ruchu Palikota oraz przewodnicząca Ruchu Kobiet TR. Była dyrektorka ds. projektów w Instytucie Myśli Demokratycznej. Współtwórczyni partii Wiosna. Bezkompromisowo zaangażowana w propagowanie Kultury i walkę o prawa człowieka.

Franek Sterczewski
fot. Grzegorz Hospod
Franek Sterczewski
(on/jego)

Poseł na Sejm RP IX kadencji. Radny Osiedla Św. Łazarz. Architekt, aktywista, rowerzysta. Inicjator poznańskiego Łańcucha Światła w obronie niezawisłości sądownictwa. Absolwent Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Animator kultury miejskiej. Kurator wydarzeń związanych z architekturą i stały współpracownik m.in. festiwali: MIASTOmovie, Short Waves Festival i Malta Festival. Organizator akcji, takich jak Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy, czy Parking Day, które poza funkcją rekreacyjną pełnią rolę komentarza do stanu społeczno-urbanistycznej tkanki miasta. W latach 2018 - 2019 Koordynator ds. Strategii Rozwoju Międzynarodowych Targów Poznańskich, odpowiedzialny za otwieranie targów na miasto.

Tomasz Janota
Tomasz Janota
(on/jego)

Nazywam się Tomasz, jestem trans mężczyzną, rozpocząłem tranzycję w 2012 roku. Edukuję o transpłciowości na kanale YouTube "Transbros". Jestem pomysłodawcą grupy "Kadr na Równość", która tworzy filmy, seriale i reportaże związane z transpłciowością. Lubię udzielać się w pięknych akcjach, jak np. inicjatywa rainbow4.love czy napisanie rozdziału do książki "Cała siła jaką czerpię na życie".

Klaudia Kowalska
fot. Michał Sosna
Klaudia Kowalska
(ona/jej)

Klaudia Kowalska, od niespełna roku także pod scenicznym pseudonimem Dama Karo, w innych kręgach znana z kolei jako wiedźma Skusikula. Jest transkobietą, lesbijką, tatą, czarownicą, psychonautką, szamanką oraz reżyserką i montażystką. Stara się narodzić jako performerka. Jest tatą piątki dzieci, z których dwoje odebrała na własne ręce bez udziału lekarzy ani położnych. Po skończeniu reżyserii w łódzkiej filmówce, za sprzedane mieszkanie po babci oraz z pracy dla komercyjnych stacji telewizyjnych robiła sobie przerwy w zawodowym życiorysie, podróżując. W Afryce, Azji i Ameryce Południowej spędziła blisko sześć lat. W trakcie tych podróży rozwijała swoją wiedzę i doświadczenia w przestrzeni duchowej. Na przełomie 2008/09 roku porzuciła posadę dyrektorki kreatywnej Comedy Central aby oddać się zaawansowanym eksperymentom z własną ścieżką magiczną i narodziła się jako Skusikula. Niedługo potem wyjechała do Peru, gdzie przez ponad rok pracowała w teamie healerów z terminalnie chorymi na raka kobietami, przygotowując je na nadchodzącą śmierć, między innymi podczas Ayahuaskowych podróży. Dopiero w połowie 47 roku życia dokonała coming-out'u i wyszła z szafy jako transpłciowa kobieta oraz na scenę jako performerka queer pod aliasem Dama Karo. Planuje tranzycję medyczną. Swoje sceniczne narodziny traktuje jako wyjście z artystycznego kokonu, w którym tkwiła blisko półwiecze. Nagrała też pierwszy singiel ze swoją poezją sprzed kilkunastu lat. Ubrała go w performance, z którym czasem pojawia się na queerowych scenach. Dzisiaj ważna staje się dla niej działalność społeczna i aktywistyczna, chce zabierać głos jako osoba transpłciowa, jako rodzic transpłciowy, jako ofiara przemocy, ale także jako wiedźma i osoba samą magię dehermetyzująca i redefiniująca.

Maja Wencierska
Maja Wencierska
(ona/jej)

Psycholożka, seksuolożka, socjolożka, terapeutka ACT, nauczycielka akademicka, trenerka, neurokognitywistka, biegła sądowa w dziedzinie psychologii. Z wykształcenia także mgr fizyki i dyplomowany muzyk. Na co dzień pracuje warsztatowo i indywidualnie w różnych aspektach psychoseksualności z osobami w wieku od lat 4 do 94. Wspiera ze szczególnym zaangażowaniem nastoletnie i dorosłe osoby transpłciowe. Przygotowuje diagnozy pod kątem tranzycji medycznej i sądowej korekty płci. Prowadzi warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców oraz kadr pedagogicznych z zakresu wspierania osób transpłciowych w środowisku rodzinnym oraz szkolnym.

Anna Maria Szymkowiak
Anna Maria Szymkowiak
(ona/jej)

Prezeska zarządu Fundacji Akceptacja, Współprzewodnicząca zarządu KPH, członkini Prezydium PRDPP i KDO przy Pełnomocniczce Prezydenta ds Polityki Równościowej w Poznaniu. Ratowniczka i społeczniczka skupiona na niesieniu pomocy osobom zagrożonym społecznym wykluczeniem. Członkini zespołów eksperckich w Biurze RPO i Nasz Rzecznik. Członkini Komitetów Monitorujących wydatkowanie środków unijnych. Trans kobieta, która codzienną swoją pracą zadaje kłam stereotypom dotyczącym osób transpłciowych i nieheteronormatywnych.

Tomasz Puchalski
fot. Grzegorz Borys
Tomasz Puchalski
(on/jego)

Biskup Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, teolog starokatolicki. Duszpasterz i sojusznik osób transpłciowych - binarnych i niebinarnych.

Cat Jugravu
fot. Adi Bulboaca
Cat Jugravu
(they/them)

Cat Jugravu is a trans-non-binary activist, theatre-maker, and researcher based in Berlin. They are dedicated to working towards community building and the fight for LGBTQIA+ rights. Their perspective on queer and transgender activism explores the intersections between politics of the dissident body, sexuality, identity, and art, particularly in Eastern Europe and the Balkans. Cat's extensive experience as a speaker and workshop leader in various European demonstrations and events highlights their unwavering commitment to activism. They have been a speaker for Szczecin Pride, Demo Against Polish LGBT Free Zones, and the Hungarian Queer State Foundation Demo in Berlin. In addition, they have led community-building workshops in Hungary, Moldova, Austria, and Kosovo. As a founding member and artistic director of the Queerdos Kollektiv, Cat has established themselves as a interdisciplinary artist with a focus on experimental and immersive performances, installations, and events that prioritize LGBTQIA+ rights and visibility. Their artistic practice aims to challenge norms and stereotypes, blur the boundaries between performer and audience, and create a sense of intimacy and vulnerability. Beyond their artistic endeavors, Cat has been a Representative of the ÖH for LGBTQIA+ students at Salzburg University and a member of the Salzburg-based missmutig* collective since 2020. They have participated in and co-organized various demonstrations, including the UG Nouvelle/FLINTNIK/Frauenkampf Tag Demo and SLUTWALK 2021, showcasing their dedication to activism and community building. In all of their work, Cat strives to create a discourse that speaks truth to power, amplifies marginalized voices, and celebrates the beauty and diversity of queer and transgender identities.

thekayetan
thekayetan
(on/jego)

Queerowy producent muzyczny z Poznania. Zadebiutował na składance “Music 4 Queers & Queens” wydanej przez Kayax Production & Publishing, z którą związał się wydawniczo dzięki projektowi My Name Is New. Ma na koncie dwa długogrające autorskie albumy: “dla nas dom” i “psychodynamiczne”. Wyprodukował również debiutancki album Shady Lady “Pokussa Na Parkiecie”. W swoich utworach porusza tematy i problemy bliskie osobom queerowym.

Ewa Maria Hołuszko
fot. Monika Pacyfka Tichy
Ewa Maria Hołuszko
(ona/jej)

Urodzona w Białymstoku. Skończyła wydziały: Elektryczny (PW) oraz Fizyki, Pedagogiki i Psychologii na UW. Działaczka społeczna i polityczna. W 2000 r. zakończyła proces korekcji płci. Jest osobą wyznania prawosławnego - działa w warszawskiej Wierze i Tęczy. Uczestniczka Euroforum chrześcijan LGBT w Gdańsku, Helsinkach i Zurichu. Działalność opozycyjną rozpoczęła jeszcze przed 1980 r. W mazowieckiej „Solidarności” była przez pewien okres przewodniczącą regionalnej Komisji Interwencyjnej a później członkiem Zarządu Regionu. Była członkiem Komisji Uchwał i Wniosków w czasie I Zjazdu NSZZ „Solidarność” w gdańskiej „Olivii”. W czasie stanu wojennego ukrywając się została pierwszą Przewodniczącą Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego – organizacji podziemnej obejmującej całą metropolię warszawską. Aresztowana i więziona. Odznaczona odznaką Zasłużony Działacz Kultury przez premiera Jerzego Buzka, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Krzyżem Wolności i Solidarności przez prezydenta Andrzeja Dudę. Członkini: Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Działaczka na rzecz ochrony praw człowieka w tym osób LGBT oraz przynależnym imigrantom. Czynna członkini Platformy Obywatelskiej. Hobby: geografia, historia, polityka lecz także turystyka i ochrona przyrody. Członkini Klubu Wysokogórskiego.

Zofia Radosław
Zofia Radosław
(ona/jej)

Racjonalistka, głodna wiedzy wielbicielka nauki, miłośniczka książek i sztuki, sensualistka, sapioseksualistka, myślicielka, smakoszka, aspirująca pisarka, kolekcjonerka doświadczeń i eksploratorka, psychonautka, transfem w tranzycji, motywowana chęcią czynienia świata lepszym i nienawiścią do niesprawiedliwości i wszelkich ideologii totalitarnych i antyrozumowych. Mam za sobą 15-letnią karierę przedsiębiorcy i inwestora w branży startupów internetowych (m.in. GoldenLine - i ponad 30 innych projektów). Przyniosła mi ona wygodne i względnie dostatnie życie - ale nigdy nie pozwoliła zaznać spełnienia. Kilka lat temu za sprawą serii katastrof osobistych i zawodowych znalazłam się w bardzo mrocznym miejscu. Z otchłani powróciłam do życia, nie tylko odkrywszy swoją prawdziwą płeć, ale też z niezłomnym postanowieniem, że już nigdy nie pozwolę, by dystrakcje w postaci pogoni za zyskiem czy hedonizm przesłoniły mi własne pryncypia, cele i aspiracje. Odmianę losu setek tysięcy osób transpłciowych, które unijne służby zdrowia poddają upokarzającym, nienaukowym i dehumanizującym procedurom, postanowiłam uczynić swą życiową misją. Uruchamiam klinikę dla 5-9mln osób transpłciowych i niebinarnych z całej UE, aby hormonalną terapię tranzycyjną mogły rozpocząć po kilkugodzinnej wizycie i w warunkach szacunku dla ich godności ludzkiej i praw człowieka.

Máté Hegedűs
Máté Hegedűs
(they/them)

I joined Budapest Pride in 2019 as a volunteer and led the project called March Groups. Since then, I have become an organizer and then a part-time employee. I am currently leading the March Groups and National Pride Program projects in the organization and coordinating our Outreach working group. I am also a spokesperson for Budapest Pride. In addition to Pride, I am studying to be a social educator and then want to do a master's degree in mental health. In my work, I aim to help LGBTQ youth.

Katarzyna Ueberhan
Katarzyna Ueberhan
(ona/jej)

Posłanka na Sejm IX kadencji, filozofka, aktywistka na rzecz praw kobiet i mniejszości. Członkini sejmowych Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Łączności z Polakami za Granicą. Pełni funkcję Wiceprzewodniczącej Klubu Parlamentarnego Lewicy. Działa także m.in. w Parlamentarnej Grupie Kobiet oraz Parlamentarnym Zespole ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+. Współprzewodnicząca Nowej Lewicy w Wielkopolsce, członkini Zarządu Krajowego partii. Współorganizatorka strajków kobiet, poznańskiej Manify, akcji Nazywam się Miliard, a także demonstracji antynacjonalistycznych i antyrasistowskich. Wspierała organizację Marszy Równości w Poznaniu, współpracując ze Stowarzyszeniem Grupa Stonewall. Prywatnie miłośniczka kotów, czarnej kawy i gorzkiej czekolady.

Helena de Cleyre
Helena de Cleyre
(ona/jej)

Antyfaszystka i aktywistka. Współzałożycielka kolektywów na rzecz osób transpłciowych „Anarchoqueerowa Warszawa” i „Transprzyjaźń”, twórczyni serwisu trans-research.pl poświęconego bezpieczeństwu hormonoterapii dla trans kobiet. Administratorka grupy dla osób transpłciowych “Niecisowianka”. W przeszłości członkini kolektywu Queer Tour (edukującego w tzw. strefach „wolnych od LGBT”), RK OSK, Federacji Anarchistycznej, Warszawskiego Ruchu Antyłowieckiego i Koalicji Antyfaszystowskiej. Zawodowo specjalistka od programowania, cyberbezpieczeństwa i białego wywiadu.

Zuzanna Mazur
Zuzanna Mazur
(ona/jej)

Informatyczka, fotografka i anarchistka. Kordynatorka dwóch poprzednich edycji Funduszu Solidarnościowego im. Milo Mazurkiewicz.

Zenobia Żaczek
Zenobia Żaczek
(ona/jej)

Urodzona w 1974 r., współzałożycielka Komitetu Obrony Praw Lokatorów i Związku Syndykalistów Polski, od 2009 r. zajmuje się udzielaniem porad dla osób borykających się z problemami mieszkaniowymi. Organizuje protesty w obronie praw lokatorów i pracowników. Brała udział w pracach w komisjach sejmowych nad ustawą ds. reprywatyzacji, rewitalizacji i nowelizacjami ustawy o ochronie praw lokatorów. Walczyła o zakaz zwrotów kamienic z lokatorami i podłączanie kamienic do centralnego ogrzewania. Zawodowo zajmuje się programowaniem. Wiosną 2021 r. zaczęła tranzycję medyczną.

Inez Dapszus
Inez Dapszus
(ona/jej)

Studiuje malarstwo oraz wzornictwo na Akademii Sztuki w Szczecinie. Malarka, projektantka, performatorka i nauczycielka rysunku. Podejmuje estetykę melancholijnego queeru robotniczego w kontekście sytuacji transkobiet w Polsce, dotyka spraw mniejszości w sferze sex-workingu. Głównie tworzy obrazy olejne, fotografie i obiekty na skraju ready-made i trash artu.

Olgierd Cichoń
Olgierd Cichoń
(on/jego)

Od 13 lat starannie odkrywam potencjał firm, pomagając im w obrębie tłumaczeń, content marketingu i copywritingu. Prowadzę niewielką agencję marketingowo-tłumaczeniową o wielkich możliwościach – jestem ekspertem od lokalizacji i transkreacji. Pracuję głównie ze start-upami i podmiotami korporacyjnymi. Warsztat pisarski szlifowałem między innymi pod okiem Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Byłem również uczestnikiem kursu tworzenia scenariuszy do gier komputerowych, Write the Game. Występowałem na wydarzeniach InternetBeta, Women in Localization, Crash Mondays i Marketingowy Miesiąc Kobiet w More Bananas.

Łukasz Jurewicz
Łukasz Jurewicz
(on/ona)

Niebinarna osoba aktywistyczna związana ze Stowarzyszeniem Grupa Stonewall i kolektywem pozqueer; współorganizatorka 3 edycji poznańskiego i szczecińskiego Prajdu, koordynatorka projektu Queerowy Dom Kultury w Lokum Stonewall, ponadto artystka Drag Queen Bom Belle - rezydentka sceny Lokum Stonewall.

Levan Berianidze
Levan Berianidze
(they/them)

A queer feminist activist from the Republic of Georgia. They are a graduate of the Social Justice and Human Rights MA program at Arizona State University and the Gender Studies MA program at Central European University. Levan has vast experience in LGBTQI and feminist movements in the Eurasia region, which spans over nine years. As an executive director at Equality Movement, Levan managed to evolve the organization into the largest and the most influential LGBTQI organization in the Caucasian region over a period of four years. As part of their activism, Levan has won strategic cases in the European Court of Human Rights and the Georgian Constitutional Court against the Georgian government for violating the public assembly rights of the LGBTQI community and for discriminatory laws against the LGBTQI community; Levan has organized the largest and the first-ever LGBTQI public demonstrations (IDAHOT) in Tbilisi. After the last homophobic attack on their partner, Levan, and three transgender women, Levan organized an international campaign with HRC and AllOut and pushed the Georgian government to establish a human rights department within the police forces. Moreover, being aware and critical of the challenges caused by NGO-ization of activism, in collaboration with activist friends, Levan started organizing a series of queer events – HOROOM – which has opened up pathways to forming an independent, non-formal, and nonhierarchical queer community in Georgia. With up to 1000 attendees per event, the party series has become one of the most important safe spaces for mobilization, education, and empowerment of the LGBTQI community in Georgia.

Anita Yuzhaninova
Anita Yuzhaninova
(she/her)

Transgender woman, historian, activist, proud explorer of her Finno-Ugric roots. Born in a small Ural town, now lives in Moscow. She works as a monitoring specialist in Trans*Coalition and volunteers in Moscow initiative Center-T. In free time she is writing her debut queer sci-fi novel or creating techno beats on her laptop.

Vincent
Vincent
(he/him)

Open transgender man, the executive director of Trans*Coalition (EECCA region), founder of the initiative group Tourmaline (Russia). My experience of activism is about 8 years. During this time, I went from a peer consultant in a local organization to executive director of a regional organization. I have lived in Russia all my life and know very well the context of the country regarding the rights of trans*people, including the rights of transgender sex workers and migrants. In the Trans*Coalition, these are our priority social groups. A year ago, I emigrated to Bishkek (Kyrgyzstan), thanks to which I was able to directly immerse myself in the context of Central Asia as an activist and as an emigrant.

Alieksiia Lavrienova
Alieksiia Lavrienova
(she/her)

A war vet and a happy mum. Post Op. Co-founder of Tkids (Ukraine). Gamergirl.

M Marciniak
M Marciniak
(on/jego)

Osoba transpłciowa niebinarna. Współprowadzi Fundację Lambda Polska wraz z Moniką Pacyfką Tichy. Osoba aktywistyczna działająca na rzecz dzieci i młodzieży transpłciowej w Polsce. Udziela konsultacji do spraw tranzycji, oraz refundacji przez fundację procesów diagnostycznych związanych z tranzycją. Na drodze do finalizacji studiów psychologicznych na etapie pisania pracy magisterskiej, której temat jest ściśle związany z transpłciowością. Współadmin profilu Lambdy Polska na FB oraz gruperk wspierających dla dzieci i młodzieży na messengerze. Osoba feministyczna wspierająca osoby okołowaginalne. Prowadzi safespace, oraz grupy wsparcia dla transpłciowych dzieci i młodzieży, a także konsultacje indywidualne dla rodziców dzieci trans. Prywatnie rodzic stada kotów.

Hanna M. Zagulska
Hanna M. Zagulska
(on/ona)

Aktywistka społeczna, zawodowo PRowiec i specjalistka komunikacji. Osoba współorganizująca kilkadziesiąt demonstracji m.in. Łańcuchy Światła i Tęczowe Disco pod Pałacem. Członkini Grupy Stonewall - w roku 2019 brała udział w Letniej Akademii Równości. Osoba niebinarna, genderfluid. Na obecnym etapie drogi używa różnych zaimków. Od 2015 roku wyautowana osoba panseksualna.

Magda Stęga
Magda Stęga
(ona/jej)

Moją misją jest tworzenie wraz z firmami bezpiecznych miejsc pracy. Takich, w których każda osoba indentyfikująca się jako queerowa może być w pełni sobą. Edukuję oraz wyjaśniam firmom, co jest ważne dla osób transpłciowych. Jestem jedną z osób autorskich przewodnika: TRANSformacja. Dobre praktyki włączające w miejscu pracy. Mam do Ciebie małą prośbę: zastanów się proszę do spotkania ze mną, co dla Ciebie jest ważne, by powiedzieć: “tak czuję, że to bezpieczne miejsce i chcę pracować w tej firmie”.

Danielka Weiss
fot. Oliwia Król / @lvkrl
Danielka Weiss
(ona/jej)

Neuroatypowa transpłciowa artystka. Tworzy prace oparte na tekście i resarchu m.in. wideo, graficzne sentencje, diagramy. Interesuje się tematami takimi jak queer/trans teoria, alternatywna edukacja, hydrofeminizm, post-pornografia i ogródki działkowe. Aktualnie studiuje film eksperymentalny i brała udział w wielu wystawach m.in. Survival ART “Piguły”, TIFF Festiwal “Procesy”, Krakers: “Celebrity”, OFF Bratislava “Born from the sea foam” DOMIE: “Save us from Saviours” oraz “safespace - qr kody”.

Igor Król
Igor Król
(on/jego)

Absolwent Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim. Otwarcie mówi o tym, że jest transmężczyzną i z chęcią edukuje innych w tym temacie. Człowiek dla którego nie ma tematów tabu.

Paula Szewczyk
Paula Szewczyk
(ona/jej)

Reporterka „Wysokich Obcasów”, pisze o tematach społecznych, szczególnie związanych z sytuacją kobiet i osób LGBT+. W 2022 r. nominowana do nagrody Grand Press za reportaż o transpłciowych matkach. Z wykształcenia polonistka, z pochodzenia rzeszowianka. Mieszka w Warszawie.

Radosław Hałuszczak Artysta RADO LORD
Radosław Hałuszczak Artysta RADO LORD
(on/jego)

Znany z projektu wina Tęczowy Eros lubuski artysta, który zdobył pierwsze miejsce plebiscytu Osobowość Roku 2020 w kategorii Kultura. Artysta, który swoją twórczością chce przybliżyć seksualność osób LGBTQ+. Po słowach jednego posła z PIS-u stworzył wystawę pt. "LGBTQ+ Interpretacja 8 Flag". W ramach wsparcia dla społeczności omawia orientacje seksualne i tożsamości płciowe. Uświadamia, że w naszym społeczeństwie jest wiele ludzi, którzy zasługują na taki sam szacunek jak osoby heteroseksualne.